Божић је један од најрадоснијих хришћанских празника. То је празник рађања новог живота, деце и родитељства и као такав обележава се најлепшим верским обичајима.
Претходи му божићни пост, којим се прославља Бог, а душа и тело прочишћавају од телесних и душевних страсти, уз молитве, чињење доброчинстава, уздржавање од лоших мисли, жеља, дела и мрсне хране.
Божић је празник обичаја и обреда са разним вариацијама проузрокованих углавном поднебљем. Ипак, основни елементи прославе Божића присутни су свуда – уношење Бадњака у кућу и његово паљење, Бадње вече, чесница, положајник.
Суштина празника свуда је иста – слави се Христово рођење, уз неговање породичних односа окуљањем ближњих. Домаћин и сви укућани на тај дан облаче најсвечаније одело, и одлазе у цркву на јутрење и Божићну литургију.
Бадњи дан и бадњак
Дан пред Божић слави се Бадњи дан, када се устаје рано и када, обично, најмлађи и најстарији мушкарац из куће иду у шуму по бадњак. Обично се бира цер, који домаћин, окренут ка истоку сече са три снажна ударца. Тада се изговара молитва за здравље и срећу породице. Сабирући се око бадњака, укућани се загревају љубављу, искреношћу и слогом, а светлошћу његовом разгоне мрак незнања и празноверја, и озарују се и обасипају радошћу, здрављем и обиљем.
За време Божића посебна пажња се поклања житу, односно последњем пожњевеном класју од чијег су жита некада спремани божићни обредни хлебови. Део обичаја је и пристављање чеснице и припрема богате Божићне трпезе.
Положајник
Положајник је особа која прва улази у кућу на Божић и поздравља укућане речима „Христос се роди“, на шта му они одговарају „Ваистину се роди“. Затим положајник прилази ватри и гранчицом са бадњака је џара говорећи „Колико варница толико парица, колико варница толико среће и весеља“, набрајајући све оно што мисли да би ваљало да се у домаћиновој кући умножи.
Божићна чесница
Рано ујутро на Божић, справља се чесница која има улогу славског колача у коју се ставља метални новчић. Када чесница буде печена, износи се на сто где је већ постављен Божићни ручак. Домаћин пали свећу и укућани заједно чутају “Оче наш” наглас. Кад се молитва заврши приступа се ломљењу чеснице. Чесница се окреће као славски колач, прелива вином и на крају ломи. Она се ломи на онолико делова колико има укућана. Онај ко добије део чеснице у којој је новчић, по народном веровању, биће срећан целе те године. Када се заврши ломљење чеснице, укућани једни другима честитају празник и седају за трпезу.
Како се честита Божић
На Божић се људи поздрављају речима: „Христос се роди!“ и отпоздрављају са: „Ваистину се роди!“. Уколико се шаље честитка на њој треба да пише „Мир Божји, Христос се роди“!
Свим верницима редакција портала Сечањ инфо жели срећне и благословене Божићне празнике.
