Идеја за ово путовање потекла је од Марка Радовића, Сечањца који данас живи и ради у Пољској. У сарадњи са директором средње школе, Ђорђијем Милићевићем, организован је боравак који је ђацима пружио прилику да искусе пољску културу из прве руке, с обзиром на то да су били смештени у локалним породицама.

Током петодневног боравка, ученици и наставници су обишли бројне знаменитости и историјски важна места, међу којима је била посета концентрационом логору Аушвиц и гробљу ратних војних заробљеника у Ламбиновицама. Ђаци су такође обишли Краково, Јагелонски универзитет, Катовицу, као и седиште пољског националног радио симфонијског оркестра (НОСПР), који је оставио посебан утисак на ђаке.

“Дочекани смо као прави амбасадори. Деца су стекла нова пријатељства и понела најлепше могуће успомене“, рекао је директор школе Ђорђије Милићевић.

Ово путовање није само туристички обилазак, већ почетак једне трајне сарадње. Сечањски средњошколци с нестрпљењем очекују септембар, када планирају да узврате гостопримство и угосте своје нове пријатеље из Пољске у Сечњу.

Овај пројекат показао је колико су студијска путовања важна за ширење видика младих људи и јачање међународних веза кроз директан контакт и заједничко учење.
